هولوگرام های رنگی دو بعدی و سه بعدی

0 | 0
کد بلاگ : #190
تاریخ انتشار : سه شنبه, 29 آذر 1396 14:30
تعداد بازدید : 351
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هولوگرام های رنگی دو بعدی و سه بعدی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تیمی از مهندسین برق و کامپیوتر دانشگاه یوتا راهی برای ایجاد هولوگرام های رنگی , دو بعدی وسه بعدی ایجاد کرده اند که در نهایت میتواند در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی استفاده شود

کاربرد هولوگرام های رنگی

تیمی از مهندسین برق و کامپیوتر دانشگاه یوتا راهی برای ایجاد هولوگرام های رنگی , دو بعدی وسه بعدی ایجاد کرده اند که در نهایت میتواند در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی استفاده شود . از جمله کاربرد هولوگرام رنگی می توان به نشانگر های شناسایی , کارت های اعتباری و ارز اشاره کرد.


هولوگرام های رنگی


درجه روشنایی هولوگرام

به رهبری داشمند رشته ی برق و کامپیوتر ،رجاش منون،محققان بر این باورند که هولوگرام هایی طبیعی تر و روشن تر هستند میتوانند در زوایای وسیعی از هولوگرام های سه بعدی فعلی مشاهده شوند . وی گفت : شما میتوانید رنگ های غنی در راندمان بالا , روشنایی بالا همراه با هزینه ای کم داشته باشید و شما نیازی به لیزر های فانتزی و اپتیک پیچیده ندارید .
اوتوضیح داد که طرح ریزی هر تصویر , چه دو بعدی یا سه بعدی ناکارآمد است .چرا که وقتی نور سفید بر روی یک شئ میدرخشد , چشم انسان تنها میتواند آن نور منعکس کننده را ببیند در حالی که بقیه رنگ های طیف جذب میشود در نتیجه نور زیادی از دست رفته است . برای مثال دریک پروژکتور ال ای دی معمولی ,شما فقط میتوانید پنج درصد از کل نور را در یک زمان مشاهده کنید .
کاربرد هولوگرام های رنگی


تولید هولوگرام با رنگ واقعی

منون توضیح داد : به عنوان مثال اگر شما به یک موزه بروید و هولوگرام را مشاهده کنید , متوجه میشوید که آنان تمایل دارند که یک رنگ باشند . هولوگرامبایستی با روشنایی روشن باقی بماند تا بتوانید آنرا ببینید . ما توانستیم یک هولوگرام ایجاد کنیم که بتواند رنگ واقعی ارائه دهد , بنابراین تصویر میتواند واقعی باشد .
منون و تیم او راه دیگری را کشف کرده اند که از همان اصلی اطاعت میکند که رنگ های موجود در بال های پروانه طبق آن به هنگام درخشش دیده میشوند . به جای بازتاب دادن تنها رنگ هایی که به هنگام جذب میبینید , تمامی نور سفید هدایت میشود و بنابر این شما طول موج های رنگ های بال در قسمت های مختلف را میبینید . او اشاره کرد که هیچ یک از نور جذب نشده و هدر نرفته است .

نقش لیزر در هولوگرام رنگی

با استفاده از الگوریتم های پیشرفته , مهندسین میتوانند هولوگرام رنگی دو بعدی سه بعدیرا ایجاد کنند که همان کار را انجام میدهند . رنگ ها را به قسمت های مناسبی و مخصوص به خود هدایت کنند . عکس هایی بسیار با کیفیت در دو یا سه بعدی با رنگ هایی کامل وطبیعی ایجاد کنند . در حال حاضر هولوگرام های رنگی نیاز به لیزر دارند تا نه تنها آنان را ایجاد کرده بلکه آنها را نیز مشاهده کنند .
منون میگوید که هولوگرام های رنگی را را میتوان با نور سفید منظم مشاهده کرد و مهمتر از همه آنها میتوانند از هر زاویه ای بدون تغییر در جزئیات تصویر , همانند یک شئ واقعی دیده شوند . هولوگرام رنگی

منون گفت طراحی های تصویر قبل از این روند بسیار ناکارآمد بود و به لامپ بزرگی نیاز داشتیم . اما در اینجا میتوانید این کار را فقط با یک قطعه پلاستیکی و یک چراغ قوه انجام دهید . این عمل بسیار ساده تر و کارآمدتر از این است .

 

کاربرد امنیتی هولوگرام رنگی

او گفت که از این تکنولوژی میتوان در یادداشت های ارز و برچسب های امنیتی مورد استفاده قرار داد و تصاویر طبیعی بیشتری تولید کرد . او توضیح داد که هولوگرام ها در برخی از ارز های خارجی و یا در کارت های اعتباری همانند تصاویر مونوکروم درخشان به نظر برسد . اما هولوگرام های جدید شبیه عکس های رنگی هستند .
او اشاره کرد که این فناوری همچنین میتواند برای شناسایی شناسه ها , گواهی نامه های رانندگی و اسناد امنیتی مانند گذرنامه استفاده شود . به طور معمول, افسر میتواند به سادگی با یک چراغ قوه برای تایید اسناد و مدارک امنیتی یا مهر ها با فن آوری جدید به جای یک اسکنر مادون قرمز که مورد نیاز است استفاده کند .
کاربرد های هولوگرام رنگی


مزایای استفاده از هولوگرام رنگی

او افزود که هولوگرام ها ارزان قیمت خواهند بود . زیرا میتوانند هر برچسب را با استفاده از یک فرایندی شبیه به ساخت دیسک های فشرده یا دی وی دی ایجاد کنند . این تیم تا کنون توانسته است تنها عکس هایی دو بعدی با این تکنولوژی ایجاد کند . اما روند ساخت عکس های سه بعدی در این زمینه نمیتواند خیلی دشوار باشد .
 از این هولوگرام ها میتوان در موارد سرگرمی استفاده کرد مانند هدست های واقعی درتئاتر سینمایی _میتواند به گونه ای موثر نیاز به لامپ های قدرتمند را از بین برده و راهی باشد که بتوان درآن فیلم های سه بعدی را بدون عینک ویژه تماشا کرد و نیز برای دیگر وسایل سرگرم کننده که نیاز به اثرات ویژه ای دارند مناسب باشد.
منون افزود :تصور کنید ( در شهربازی) میخواهید سواری کنید و هیولایی ناگهانی به بیرون بپرد , برای ایجاد این کار رنگ هایی بسیار ویژه و کارایی بالا در شیوه ای بسیار گسترده تر نیازمند است . چرا که این کار بسیار ارزان میباشد .
این فناوری همچنین میتواند برای تولید عکس ها و یا ویدئو های هولوگرافی به منظور تبلیغات برای سیستم عامل هایی چون بیلبورد و یا کیوسک ها استفاده شود . وی گفت که انتقال ویدئو ی سه بعدی ممکن است که دو سال به طول بیانجامد .

“ هولوگرام های رنگی دو بعدی و سه بعدی ” 

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بازدید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت چاپ هولوگرام ایران می باشد.